Sunday, Sep 22nd

Son Gncelleme:04:23:34 PM GMT

SPOR AKSIYON'DASINIZ:

Trabzon'da Şike Konuşuldu

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfMükemmel 

Trabzon’da ‘Şikenin 3 Temmuz’u’ adlı panel gerçekleştirildi. Zorlu Grand Otel’de gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak Fotomaç Gazetesi’nden Turgay Demir, Taraf Gazetesi’nden Mehmet Baransu, Zaman Gazetesi’nden Erdal Hoş, Av.Erdem Egemen ile Av.Hakan Orhan katılırken moderatörlüğü ise Trabzon Barosu’ndan avukat Fatih Çakır yaptı.

 

Yoğun ilgi gösterilen panele Trabzonspor Genel Sekreteri Hasan Yener, Yönetim Kurulu Üyeleri, Divan Başkanı Ali Özbak, eski başkanlar ve yöneticilerle, taraftarlar katıldı. 

Panelistler konuşmalara geçmeden önce şike süreciyle ilgili bir sinevizyon gösterisi yapıldı.

Açılış konuşmasını yapan Av. Hakan Orhan, şike sürecinin 3 Temmuz’dan önce başladığı söyledi. Şikenin varlığına inanmak için dosyaya ihtiyaç olmadığını kaydeden Orhan, “Hepimiz biliyoruz şike yoluyla hakkımızın alındığını. Bizim emeğimiz çalındı. Alın terimiz çalındı. Geçmişten bugüne kadar ki süreci tekrar hafızalarda tazelemeye gerek var. Olayları unutmamıza çalışıyorlar. Biz unutmayacağımızı göstermek için bunları tekrar hatırlamamız gerek. Evet soruşturma 3 Temmuz'da ortaya çıktı ama biraz daha geriye bakmaya gerek var” dedi.

Orhan, hukuku hukukçulara çiğnettiklerini iddia ederek, “Dünyada eşi benzeri görülmemiş 'Şike sahaya yansımadı' şeklinde söylemlerde bulundular. Adeta spor hukuku kavramından nefret eder hale geldik. 3 Temmuz aslında bir trafik kazası gibi. Faili belli, vurulan kişi belli ama kimse karışmıyor. Türk futbolu tecavüzcüsü ile evlendirilip kurtarılmaya çalışılıyor. Oysa hukukun gereği yapılsa, kimsenin gözünün yaşına bakılmasa Türk futbolu rahatlayacak” şeklinde konuştu.

Panele konuşmacı olarak katılan Fotomaç Gazetesi’nden Turgay Demir, şikenin icat edilmediğini ancak sahaya yansımayan şikenin icat edildiğini ifade ederek, “Biz dünyada çok fazla bir şey icat eden bir millet değiliz. Şikeyi de biz icat etmedik ama sahaya yansımayan şikeyi biz icat ettik. Dünyanın bütün liglerinde şike sonucu belli maç diye tanımlanır. Demek ki bizdeki sahalarda bir sorun var, sahaya yansımıyor. Bizim duygularımızı çaldılar. Şikenin en büyük zararı budur. Ben insanların şike yapmalarına şaşırmıyorum. Paranın olduğu yerde hile hurda olabilir. Ama yaptıkları noktada utanmadıklarını görünce hayrete kapılıyorum. Trabzonspor, Beşiktaş veya Fenerbahçe’nin benim için hiç farkı yok. Alın teri ile kim kazanırsa kazansın” ifadelerini kullandı.

Türk futbolunun çukura düşeceğini kaydeden Demir, şöyle konuştu: “Bizim utanmamızı bekliyorlar çok ilginç. Bu kadar güzel futbol varken şike konuşuyoruz diye bizi ayıplıyorlar. Ya bir maçta şike yaptıysa binlerce insanın hakkını aldın. Kuldan utanmıyorsan Allah'tan utan. Bir başka savunma bizden önce yapıldı. Adam bana sen Fenerbahçe düşmanlığı ile şöhret olmak istiyorsun diyor. Ben şöhret olmak istesem Fenerbahçe yalakalığı yaparım 3 dakikada şöhret olurum. Ortada bir çukur var. Ben diyorum ki bu çukura Türk futbolu düşecek. Trabzonlu çocukların gözyaşlarını çaldılar”

Futbol üzerinde memleketin bütün meselelerini anlamanın mümkün olduğunu belirten Erdal Hoş, “Futbol üzerinden bu memleketin bütün meselelerini anlamak mümkün. Şike süreci çok öğretici oldu. Bu ülkeyi yeniden tanıdım. Çok da değişmediğini gördüm. Zaman zaman x şahsa, siyasiye kızıyoruz ama iş sosyolojik. Ben sabah akşam Fenerbahçelilerle konuşuyorum. Suçlamadan. Allah aşkına kendinizi Trabzonsporluların yerine koyun. Kaldı ki Trabzonspor'un büyük bir mesuliyeti var. Bu ülkede aynı kadere uğrayan herkese bir örnek isyan modeli geliştirmek zorunda. Bu topraklarda adı değişse bile mazlum hep var.  Sövmeden, yıkmadan, yakmadan bir isyan modeli oluşturmamız lazım” diye konuştu.

Aziz Yıldırım’dan korkmadığını kaydeden Mehmet Baransu, şike süreciyle ilgili sonuna kadar savaşacağını söyledi.

Baransu, Trabzonspor’un bir kusuru olduğunda Aziz Yıldırım’ı eleştirdiği gibi Trabzonspor’u da eleştireceğini kaydederek, “Şike süreci ile ilgili metin hazırlamadım. Zaten herşey gözümün önünde oldu. Eğer içimizde AK Parti, MHP ve CHP'liler varsa kusura bakmasın. Ben düz konuşan bir insanım. Çünkü biraz önce izlediğimiz videoda sevinen bir çocuk vardı. O çocuk için biz buradayız şuan. Kendi çocuklarımız için buradayız. Bu şike sürecini kapatanların çocuklarının yüzüne bakacak belki de yüzü yoktur.  Ben Galatasaraylıyım bunu herkes biliyor. Anadolu’daki takımımın Trabzonspor olduğunu söyledim. Bundan gocunmam. Ama yarın Trabzonspor'un bir şeyi varsa Aziz Yıldırım'ı eleştirdiğim gibi Trabzonspor yönetimini de eleştirmeliyim” dedi.

Trabzonluların bir araya gelemediğini vurgulayan Baransu, şöyle konuştu: “O kupanın içinde çok şey var. Onun içinde hangi çocuğun hayali var kimse bilmiyor. Hangi hayatlar var kimse bilmiyor. Ama düşündüğün zaman onun yanında sağında solunda çok şey var.  Ben bunun mücadelesini veriyorum. Sadece sporla ilgili değil başka alanlarla ilgili değil. Aziz Yıldırım'dan veya başka birilerinden hiç bir şekilde korkmuyorum. Sizin ortanızda bir formanız var. 82 puan tertemiz diye bir fotoğraf çektirdik, çok memnunum. Ben o 82 puanın ter temiz olduğuna inanıyorum. Orta da büyük bir ahlaksızlık var ama maalesef. Trabzonlular bir araya gelemiyor”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören’in kirli olduğunu savunan Baransu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ceza yiyen insanlar Federasyona geliyor. Bence bu insanlara artık federasyona yaklaşmama cezası verilmesi gerekiyor. Gerçek ve tüzel kişileri ayıralım diyor sayın Başbakan, güzel söylüyor. Milyonlarca taraftar üzülecek diyor. Peki Trabzonspor'un kaç milyon taraftarı var. Galatasaray'ın kaç milyon taraftarı var. Diğer takımların ne kadar taraftarı var. Şike sadece Trabzonspor'a yapılmadı. İlk yarı da 4 takım potadaydı. Trabzonspor 9 puan öndeydi. Bursaspor maçlarına bile şike yapıldı. Sonra Trabzonspor kaldı, onun üzerine oynanıyor.  Yıldırım Demirören kirli bir insandır ve kirliliği temizlenmek için seçilmiştir. Eğer temiziz diyorlarsa bu konuda adım atmak zorundalar. Bu olay kapatılmıştır çünkü oy için kapatıldı. Kimse kusura bakmasın. Ak Parti, Aziz Yıldırım karşısında diz çökmüştür. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Gürsel Tekin, Aziz Yıldırım karşısında diz çökmüştür. Aynı şekilde MHP diz çökmüştür. Başbakan’ın haberi yokmuş. Başbakanın evinde Rıdvan Dilmen'in haftada bir ne işi var?” 

Trabzonluların içlerindeki güce inanmadıklarını ifade eden Baransu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün Aziz Yıldırım'ın 3 kişi kimyasını bozdu. Trabzonlular gücümüz yok diyorlar. Siz içinizdeki güce inanmıyorsunuz. Ben hep yanınızda olacağım. Ben bu filmi Trabzonspor'un burada oynadığı her maç öncesi, devre arasında gösteririm. Federasyon izin vermiyorsa maçtan önce dev 3 Led ekran ayarlarım Trabzon’da, her maç öncesi yaptırırım. Fenerbahçe buraya geleceği gün her tarafta, statta, havalimanında izlettiririm. Ben yaparım bunu. Eğer kupa Trabzon'a gelecekse bundan sonra sizin yapacağınız tek şey hukuk içerisinde radikal eylemler yapmak olmalı. Yönetime gerek yok, Trabzon platformu, taraftar dernekleri, hepiniz bir araya gelseydiniz şuradan meclise yürüyelim deseydiniz, yürümeye hazırım. Herkes olmalı. AK Partili, CHP'li, MHP’lisi, herkes olacak. Buradan meclise siz yürümeye kalkın Giresun'da sizi durduracaklar. Aman son verin diye pazarlığa oturacaklar. Aziz Yıldırım ile şunla bunla cezaevinde pazarlığa oturdular. AK Parti'nin önünde, Meclis’te, CHP’nin önünde, Belediyenin önünde yapın bir açlık grevi. İstediğiniz durmaya hazırım. Orda dururum”

Trabzonspor taraftarının UEFA önünde açlık grevi yapmasından sonra kupanın Trabzon’a geleceğini kaydeden Baransu, “Yapacağınız en büyük eylem UEFA’nın önünde olacaktır. Ya da İstanbul'dan UEFA’nın oraya kadar yürüyeceğiz deyin. Siz Kapukuleye vardığınızda dünya sizin eyleminizi konuşacak. Yalnız değilsiniz, güçsüz değilsiniz. UEFA'nın önünde açlık eylemi yapın, tüm dünya sizi konuşacak. Eğer o UEFA 3. hafta da kararını net bir şekilde açıklamazsa ben mesleği bırakırım dedim.  Aynı anda hem UEFA'nın önünde, hem Ankara'da, İstanbul’da yapın. Ben 1 ay içerisinde o kupanın bir yerden alınıp yola çıkacağından çok fazla eminim. Bir kere sizin inanmamız gerekiyor. Aziz Yıldırım kim, federasyon başkanı kim. Siz kendi yol haritanızı belirleyin. Eylemden bir başka net bir ses olacağına ben inanmıyorum. Bu ruhu kazandığınız gün, inanın ki Trabzonspor o gün kazandı. O kirlilikten siz o gün hatta tüm Türkiye o gün kurtulacak. O kupada size gelecek” şeklinde konuştu.

Deli dolu biri olduğunu ifade eden yazar Mehmet Baransu, “Ben sizin yerinizde olsam hiç bir Trabzon Milletvekilini Trabzon'a sokmam. Burada ahlak bizim için önemli. Spor ahlak için yapılır. Biz maalesef ahlakımızı yitirmeye başladık. Düşmüş ahlakı ya ayağa kaldıracağız ya da bu ahlak batacak. Ama ben size söylüyorum, bu ahlak kalkacak eninde sonunda. Bu pisliği artık kimse kaldıramaz. Bu pisliği artık kimse sırtında taşıyamaz” diye konuştu.

Kaynak: http://www.trabzonspor.org.tr

Telif Hakkı © 2019 SPOR AKSİYON-ORDU'DA SPORUN EN ETKİLİ ADRESİ. Tüm Hakları Saklıdır. Kullanim Kosullari:Iceriklerin kopyalanmasi, web ve basili yayinlar uzerinden yayinlanmasi izne tabiidir. Kaynak gostermek kosulu ile yayinlamak serbesttir.SPOR AKSIYON. Joomla!, GNU/GPL lisansı ile dağıtılan bir Özgür Yazılımdır.