Wednesday, Jan 29th

Son Gncelleme:07:06:45 PM GMT

SPOR AKSIYON'DASINIZ:

Ünye'de Japonlarla Dostluk Maçı!

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfMükemmel 

Samsun'da gerçekleştirilen işitme engelliler olimpiyat oyunları sonunda Japon İşitme Engelli Voleybol takımını Ünye'de ki Japon Anıtını ziyaret ettiler. Ünye gençlik spor ilçe müdürlüğüne bağlı erkek ve kız voleybol takımı ile Japon Milli Takımı arasında yapılan kısa dostluk voleybol turnuvasında sporcular doyasıya eğlendi.

 

Türk Japon Derneği başkanı Sait Kapıcıoğlu'nun Ünye'de organize ettiği program Topyanı'nda gerçekleşti. Ünye gençlik spor ilçe müdürlüğüne bağlı erkek ve kız voleybol takımı ile Japon Milli Takımı arasında yapılan kısa dostluk voleybol turnuvasında sporcular doyasıya eğlendi. 17 kişilik ekibin tercümanlığını yapan Firuze Yılmaz, "Bu gün burada Türk Japon ilişkileri içerisinde düzenlenen etkinlikte arkadaşlarımıza yardımcı olmak için ve buradaki değerli hocalarımızı bir araya getirdik." dedi.

Program her iki ülke için şehit olanlar anısına Saygı duruşu ile başladı. Türk Japon derneği başkanı Sait Kapıcıoğlu, "Ünye'de bulunan Türk Japon dostluk anıtında buluştuğumuz değerli sporcularımızı ve Japon dostlarımıza hoş geldiniz diliyoruz. 1888'de Japon imparatorunun Amcasının Sultan Abdülhamit'e ziyaretiyle başlayan dostluğumuz daha sonra Padişahımızda buna karşılık olarak bir heyet gönderdi. Heyet Japonya'da ağırlanıp geri dönüş yolunda gemi Koşina fenerinde fırtınaya yakalanarak 550 şehit ve 69 yaralımız oldu. Bu olayda Japonya halkı fedakarlık ve yardımseverliğini gösterdi. Bizlerde bu günü sizlerle beraber olmanın mutluluğunu yaşıyoruz." dedi

Topyanı'nda gerçekleşen etkinlikte konuşan Ünye belediye başkanı Ahmet Çamyar, "Türkiye ile Japonya arasındaki dostluk yüzyıllara dayanıyor. O günden bu zamana kadar Ural Altay dil gurubundayız. Kültürlerini dünyada muhafaza eden ender iki ülkeyiz. Günümüzde özellikle Türkiye'de yaşanan depremde ilk koşan ülke Japonya'dır. Bu güne geldiğimizde özellikle Japon dostlarımızla projeler yürütüyoruz. Burada bu gün Türk Japon dostluk anıtında olmaktan dolayı son derece mutluyum" dedi.

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney "Türkiye ve Japonya kültürel ve değerler anlamında birbirlerine son derece yakın iki büyük dost ve kardeş ülkedir. Türk Japon dostluğu derin geçmişi olan ve sağlam temellere dayanan stratejik bir dostluk iş biriliği içerisindedir. Türkiye ve Japonya halkları ve devletleri iki büyük milletir. Japon ve Türk dostluğu çok köklü bir geçmişe dayanır. Bizler bu dostluğun güzel bir neticesi olarak Samsun'a olimpiyatlar vesilesi ile gelen geçmişine ve değerlerine bağlı Japon sporcularımız Türk Japon anıtını ziyaret etmelerinden dolayı kendilerine teşekkür ederim." dedi.

JAPONYA'DAN TURNA KUŞU

Programda Japon geleneklerinin ziyaretlerinde gerçekleşen Turna Kuşu maketi Ünye Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü'ne bağlı voleybol oyuncularına hediye edildi. Tercüman Firuze Yılmaz, "Bu maketler Japonlarda dostluğun ve kardeşliğin simgesi olarak Japon sporcularımızın Türk sporcularına hediyesidir" dedi.

Programa Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, İlçe Gençlik ve spor müdürü Aydın Kuyumcu, Sivil toplum örgütleri temsilcileri ve sporcular katıldı.

Program sonunda hatıra ormanına üç adet zeytin fidanı dikildi.

Ünye Meydan Gazetesi

Telif Hakkı © 2020 SPOR AKSİYON-ORDU'DA SPORUN EN ETKİLİ ADRESİ. Tüm Hakları Saklıdır. Kullanim Kosullari:Iceriklerin kopyalanmasi, web ve basili yayinlar uzerinden yayinlanmasi izne tabiidir. Kaynak gostermek kosulu ile yayinlamak serbesttir.SPOR AKSIYON. Joomla!, GNU/GPL lisansı ile dağıtılan bir Özgür Yazılımdır.